Meruňky v medu jsou velká, nekonečná láska, kterou musíte zažít
MEd. MEruňka. MElujeme to. Spojte potěšení z meruňkových knedlíků, meruňkového džemu a meruňkového koláče s konejšivou silou poctivého domácího medu a užijte si meruňkový med. Nezměrně lahodnou pochoutku na každý den.
- Zasnoubili jsme meruňkovou krásku s naším medem a vznikla velká, nekonečná láska.
- Košíček meruněk + skleničku medíčku = ňamíška do bříška. Tak prosté to je.
- Oceníte oranžovou barvičku a slaďounkou chuť.
M + M = ♡ | zaMElujte se zde.
Ahoj, tady Alena a Josef, vaši včelaři
Je (pro vás) meruňkový med dobrý?
„Na orgány, na svaly i na buňky
účinkuje med a meruňky.“
Tak odpovídá jedna populární poučka.
Jak jsme objevili meruňky?
Mám rád sezonní ovoce. Když můžu, tak si vyberu meruňky. V našem záměru meruňky skvěle doplňují med. Používáme „marule“ co nejvíce čerstvé, akorát ze stromů sklizené. To je vůně. A v květovém medu chutnají grandiózně. Ta výsledná chuť je svěží, lehká a ovocná, provoněná létem, sluncem a zahradou. Připomíná prázdniny a hry na hřišti a přináší radost, úsměv a pohodu.
- Zajímavost z našeho blogu: polyflórní med… co to znamená?
Složení a konzistence medu meruňkového
Složení našeho medu s meruňkou je přírodní, a proto tak jednoduché: jenom za studena pastovaný med a mrazem sušené meruňky. Není tekutý jako běžný květový nebo lesní medovicový med. Jeho hustotu zvyšuje lyofilizovaná meruňka a podobá se spíše pastovanému medu. Neobsahuje totiž žádné přidané stabilizátory, cukerné sirupy nebo jiné ředící šťávičky. Snadno ho namažete na běžné pečivo s výjimkou velmi jemného pečiva jako např. neopečený toustový chléb nebo croissant.
- Náš tip: Nechte meruňkový med při pokojové teplotě. Jeho konzistence se po pár hodinách (s ohledem na objemovou velikost) zlepší a med změkne. Je to malá daň z toho, že složení je prostě 100% přírodní :-)
Co je to pastovaný med?
Je to květový med, který uvedeme do lehce roztíratelné podoby. Pozvolným mícháním ho zbavíme přirozené krystalizace, aby nemohl úplně ztuhnout. Jenom mechanický pohyb – nic víc. Žádné zahřívání, to by med ztratil na kvalitě.
Pozor! Pastovaný med je možné ztekutit. Ale děláme to opatrně, do teploty 50 °C. Při vyšší teplotě se ztekucený květový pastovaný med se stane medem květovým nepastovaným, tedy čirým medem. Takový med pak zkrystalizuje do absolutního ztuhnutí.
Co to znamená, když se řekne lyofilizované ovoce?
Lyofilizace je postup mražení zachovávající v ovoci nutriční hodnoty, vlákninu, vitamíny a minerální látky. Zachovává se rovněž skvělé aroma a úžasná chuť. Ovoce chutná, jako by bylo právě sklizené.
Květový med – popis a zajímavosti
Med květový má každý rád. Jestlipak ale každý ví, že:
- odborně se označuje jako polyflórní med (vícedruhový – včely ho sbírají z více druhů rostlin),
- kvůli jednomu kilogramu medu musí včely navštívit okolo 4 milionů květin,
- Česká republika patří k největším výrobcům medu v Evropě.
- Další zajímavosti najdete na našem blogu.
Květový med platí za nevyčerpatelný zdroj našeho dobrého zdraví. Měli bychom ho jíst každý den. Obsahuje řadu užitečných látek:
- stopové prvky (fluor, hořčík, jod, kobalt, mangan, měď, selen, zinek, železo),
- aminokyseliny a kyseliny (citrónovou, jablečnou, křemičitou, vinnou),
- minerály (draslík, fosfor, chlor, křemík, sodík, vápník),
- vitamíny (A, B1, B2, B6, B12, C, D, E, K),
- cukry jednoduché (glukóza a fruktóza),
- flavonoidy a karotenoidy.
Možnosti využití medu při léčbě zdravotních obtíží i jejich prevenci jsou takřka nekonečné. Podporuje srdeční funkci, přispívá ke klidnému spánku, zlepšuje činnost svalů a vůbec – přečtěte si o léčivém účinku medu v našem rozsáhlém cyklu Med jako lék.
Výroba meruněk v medu
Ochucený med s meruňkou děláme na naší farmě Včelařství Domovina na okraji Vysočiny. Celý výrobní proces je vlastně jednoduchý: tradiční postupy, kvalitní suroviny a poctivé řemeslo. To znamená stará dobrá ruční práce, náš domácí med a žádná chemie ani všelijaké náhražky.
- Věděli jste, že včela medonosná se kvůli lidské činnosti stala ohroženým druhem? Její úbytek člověka přímo ohrožuje – přidejte se proto k naší snaze pomáhat včelám. Tady si přečtěte, jak na to.
A jak máme meruňku v medu nejraději?
Naši meruňku v medu budete milovat po celý rok. V čaji chutná stejně dobře jako na toustu. Můžete ji namazat na loupák, vánočku a jiné pečivo, přidat do pokrmů nebo mlsat jen tak pro radost. Lze ji rozmíchat s bílým jogurtem, v koktejlu, smoothie i horkém mléku. Velký úspěch s ní uděláte při zdobení dezertů (zmrzlinové poháry, pudinky, palačinky).
- Tip na dobrotu: tvarohové koláče s meruňkovým medem jako od babičky.
Podrobnosti o meruňkovém medu
Výživové údaje na 100 g Energie 1 399 / 334 kcal Tuky 0,1 g Z toho nasycené kyseliny 0 g Sacharidy 82 g Z toho cukry 79 g Bílkoviny 0,5 g Sůl 0 g
Obsahuje: květový pastovaný med (96 %), lyofilizované meruňky (4 %)
Minimální trvanlivost: 12 měsíců od data doručení
Skladování: teplota do 25 °C, vlhkost do 70 %, nedoporučujeme skladovat v lednici