Oslaďte si čaj lipovým medem, mentolovou laskominou
Lípa je český národní strom a lipový med je náš poklad. Objevte nezaměnitelnou chuť, vůni i podobu lipového květového medu z naší rodinné farmy Včelařství Domovina:
- mentolová laskomina > pokušení pro váš jazýček,
- omamné mentolové aroma > provoní vaše chvilky pohody,
- překrásná, zlatá jantarová barva > potěšení nejen do vaší kuchyně,
- jednoduše každodenní klasika do čaje > protože ho osladí, ochutí a dodá léčivou sílu.
Tekutý lipový med pro každého, nebo pastovaná varianta pro opravdové fajnšmekry? Vybírejte, kupujte a ochutnávejte, lipový med stojí opravdu za to.
Ahoj, tady Alena a Josef, vaši včelaři
Kdysi kdesi na Vysočině se říkávalo:
„Uvěříš-li chvilku lípě,
uvidíš to, že hned líp je.
A ochutnáš-li z lípy med,
zesládne ti celý svět.“
My říkáme, že tekutý lipový med krásně voní, ještě lépe chutná a dodává léčivou sílu. A že je pro každého.
Jak jsme objevili lipový med?
Jak jsme objevili lípu? Lípa je český národní strom a neznat ji, to byl by hřích. A ještě větší chybou by bylo neosladit si život lipovým medem. Zvláště, když ho charakterizuje taková nezaměnitelná chuť, vůně i podoba. Chuť lipového medu je mentolová a výrazná: sladká jako dort, chladivá jako vánek a silná jako když brousí. Ó jé, cumlík neskutečný!
- Zajímavost z našeho blogu: příbuzným lípy je baobab – je to možné?
Složení a konzistence lipového medu
Sladký lipový med lepí na lžičku a to je fajn. Můžete si ho vychutnat ve dvou variantách: v tekuté nebo pastované. Záleží jenom na vás, jak ho máte raději.
Tekutý lipový med: skládá se ze sladkých šťáv květů lípy. To znamená z pylu a z nektaru, který včely obohacují o výměšky svých žláz. Výměšky obsahují především enzymy přispívající ke štěpení cukrů. Velký podíl v něm má také lipová medovice. Voda tvoří asi jednu šestinu (14–19 %) obsahu medu. V našem medu nenajdete žádné přidané stabilizátory, cukerné sirupy nebo jiné ředící šťávičky. Je to přírodní medík snadno roztíratelný na pečivo. Zvolna teče, jako tekuté zlato. Skladujeme ho na temném, suchém místě s teplotou do 25 °C (třeba i v lednici).
Co je to krystalizace?
Krystalizace medu se objevuje zpravidla do pár dnů či týdnů. Jedná se o přirozený fyzikální proces a známku jeho pravosti a kvality. Začíná mírným zakalováním a postupně přechází do neprůhledné konzistence, připomíná pastu nebo zcela tuhne. Krystalky ve ztuhlém medu jsou podobné těm cukrovým řepným, proto se tento jev lidově nazývá zcukernatěním. Žádný cukr ovšem v medu nevzniká.
- Náš tip: Tuhý med snadno nazpět ztekutíte bez ztráty kvality. Nejsnazším způsobem je vodní lázeň o teplotě do 50 °C. Vhodným prostředkem je i horkovzdušná trouba či úplně obyčejný radiátor. A mikrovlnná trouba? Ale no tak…
Lipový med – popis a zajímavosti
Lípu uctívali už naši předkové pro její půvab, dlouhověkost a údajnou ochranu před zlými duchy. Ve skutečnosti lípa obsahuje množství látek s blahodárným vlivem na lidský organismus, třeba:
- bioflavonoidy (hesperidin, hyperosid, rutin, tilirosid),
- kyseliny (chlorogenová, karboxylová, kávová),
- stopové prvky (jód, mangan),
- vitamíny (především A, C, E),
- fytosteroly a třísloviny,
- uhlovodíky (farnesol),
- glukózu a manózu.
Lipový med se proto může použít hlavně při:
- nachlazení, rýmě a zánětu průdušek,
- onemocnění ledvin a močových cest,
- posilování imunity a snižování únavy,
- psychickém vypětí, svalových křečích a zánětech,
- péči o suchou pokožku (včetně lupénky a ekzémů),
- problémech s vysokým krevním tlakem a žlučníkem.
Lípa je náš národní strom, ale víte také, že:
- jím byla prohlášena na pražském Všeslovanském sjezdu v revolučním roce 1848,
- naše báby a dědové věřili v její magické schopnosti a hojně ji využívali v lidovém léčitelství,
- Tatrovická lípa na Karlovarsku měla až do vichřice v roce 1997 obvod kmene skoro 17 metrů?
- Další zajímavosti najdete na našem blogu.
Výroba květového medu lipového
Květový lipový med stáčíme na naší rodinné farmě Včelařství Domovina. Včeličky ho sbírají z květů lípy, ale velký podíl v něm má také lipová medovice. Včely na tuto medovou vzácnost létají především u nás na Vysočině, ale také v oblasti Kolína, kde máme další včelnici. Celý proces je vlastně jednoduchý: tradiční postupy, poctivé řemeslo a stará dobrá ruční práce. Žádná chemie ani všelijaké náhražky, to je náš med květový s lípou.
- Věděli jste, že včela medonosná se kvůli lidské činnosti stala ohroženým druhem? Její úbytek člověka přímo ohrožuje – přidejte se proto k naší snaze pomáhat včelám. Tady si přečtěte, jak na to.
A jak máme lipový med nejraději?
Líp je s lípou a nejlépe s lipovým medíkem. Do čaje ho můžete kápnout během celého roku a hned vás pořádně protáhne. Vynikající je také na pečivo: křupavý rohlíček, čerstvý chléb, máslo a lipový med, to je panečku snídaně jako ze sna. (A teď vám pošeptám velké tajemství: lipový med je úúúžasný i jen tak na lžičku. Zdravý hřích!)
- Rady do kuchyně: jak s medem vykouzlit skvělé pochoutky
Podrobnosti o tekutém medu s lípou
Výživové údaje na 100 g Energie 1 390 / 332 kcal Tuky 0 g Z toho nasycené kyseliny 0 g Sacharidy 82 g Z toho cukry 80 g Bílkoviny 0,3 g Sůl 0 g
Obsahuje: lipový med (100 %)
Minimální trvanlivost: 12 měsíců od data doručení
Skladování: teplota do 25 °C, vlhkost do 70 %